Vape Tax UK: Elux Legend 8000 Price After October 2026
The UK vape tax starts on 1 October 2026, and the Elux Legend 8000 will cost more once duty-paid stock arrives. Each kit holds 12ml of e-liquid, and the new duty plus VAT adds 26.4p per ml, so we estimate the price will rise by about £3.17 per kit, from £7.79 to around £10.96. Here is exactly how that is worked out, what it means for the any 2 for £14 deal, and how to save before the change.
Key facts
- Vape tax (Vaping Products Duty) starts 1 October 2026
- £2.20 per 10ml (22p per ml), plus VAT on the duty = 26.4p per ml
- Elux Legend 8000: 12ml, so about +£3.17 per kit
- Estimated price with duty: ~£10.96 each, ~£20.34 for two
- Current prices held on existing stock while it lasts
Prices checked 28 September 2026.
What Is the UK Vape Tax?
The UK vape tax is officially called the Vaping Products Duty (VPD). According to GOV.UK, it is charged at a flat £2.20 per 10ml of vaping liquid, regardless of how much nicotine the product contains. That means 0mg and 20mg liquids pay exactly the same. Devices themselves are not taxed; the duty applies to the liquid. For the complete background, read UK Vape Tax 2026: The Complete Guide and Vaping Products Duty Explained.
How Much Is the Vape Tax Per ml?
- Duty: 22p per ml (£2.20 per 10ml)
- VAT: 20% VAT is charged on top of the duty, adding 4.4p per ml
- Total increase: 26.4p per ml
Elux Legend 8000 Vape Tax: The Maths
| Step | Per kit (12ml) |
|---|---|
| Duty: 12ml x 22p | £2.64 |
| VAT on the duty: £2.64 x 20% | £0.53 |
| Total increase: 12ml x 26.4p | £3.17 |
How Much Will the Elux Legend 8000 Cost After October 2026?
| Option | E-liquid | Price now | Duty + VAT (26.4p/ml) | Estimated price with duty |
|---|---|---|---|---|
| 1 x Elux Legend 8000 | 12ml | £7.79 | +£3.17 | ~£10.96 |
| 2 x Elux Legend 8000 (Any 2 for £14) | 24ml | £14.00 | +£6.34 | ~£20.34 |
| Per kit on the 2 for £14 deal | 12ml | £7.00 | +£3.17 | ~£10.17 |
Estimates made by adding duty and VAT to current prices. Final shelf prices may differ.
When Will the Price Actually Change?
The duty applies to new duty-liable stock from 1 October 2026, and there is a transition period in which retailers can keep selling qualifying existing stock. UK Vape World is holding current prices for as long as possible, including building up stock before the change. Once that stock runs out and we replenish at duty-inclusive costs, prices will rise. The simplest way to guarantee today's price is to buy before then.
How Much Do Vapes Cost in the UK After the Tax?
Because the duty is charged per ml, the increase depends on how much liquid a product holds:
| Product type | Typical liquid | Approx. increase (incl VAT) |
|---|---|---|
| Single 2ml prefilled pod | 2ml | +53p |
| Elux Legend 8000 kit | 12ml | +£3.17 |
| 10ml nic salt bottle | 10ml | +£2.64 |
| 100ml shortfill or box of 10 | 100ml | +£26.40 |
For more examples, see How Much Will Vapes Cost After October 2026?.
Does the Vape Tax Affect Every Flavour?
Yes. The duty is based on liquid volume, not flavour or nicotine strength, so all 22 Elux Legend 8000 flavours carry the same estimated £3.17 increase. Browse them in our best Elux Legend 8000 flavours guide.
What About Replacement Pods?
Replacement pods contain e-liquid too, so they will rise in line with how many ml they hold. Keep an eye on the Elux Legend 8000 Replacement Pods collection, and read our Elux 8000 pods guide.
How to Save Before the Vape Tax Hits
- Stock up now: the any 2 for £14 deal works out at £7 per kit, against an estimated ~£10.17 per kit on the same deal with duty.
- Buy flavours you know you like: mix two favourites rather than guessing.
- Keep the device: a rechargeable kit plus replacement pods is better value long term than buying new devices.
- Do not over-buy: only stock what you will realistically use.
- Compare the range: see all Elux Legend Pod Kits and the wider Elux range.
Is Vaping Still Cheaper Than Smoking?
Yes. Tobacco duty rises on the same day the vape tax starts, so vaping remains a cheaper alternative to smoking. The tax narrows the gap rather than closing it. For all the latest rules, see our UK Vape Laws 2026 hub.
Frequently Asked Questions
How much will the Elux Legend 8000 cost after the vape tax?
We estimate around £10.96 per kit, up from £7.79. That is 12ml of e-liquid at 26.4p per ml, an increase of about £3.17, once duty-paid stock replaces current stock.
How is the UK vape tax calculated?
The duty is £2.20 per 10ml (22p per ml) of vaping liquid. VAT is added on top of the duty, making 26.4p per ml in total.
When does the UK vape tax start?
The Vaping Products Duty starts on 1 October 2026.
Will prices go up straight away on 1 October?
Not necessarily. Retailers can keep selling qualifying existing stock during a transition period. UK Vape World is holding current prices while that stock lasts.
What will 2 Elux Legend 8000 kits cost after the duty?
Two kits cost £14 today. Adding duty and VAT on 24ml (about £6.34), the estimated price is around £20.34.
Does the vape tax apply to 0mg or nicotine salt e-liquid?
Yes. It applies to all vaping liquid at the same rate, whatever the nicotine strength.


